MOBİL UYUMLU WEB SİTESİ

MOBİL UYUMLU WEB SİTESİ

MOBİL UYUMLU WEB SİTESİ

Günümüzde akıllı telefonların popüler olması ile birlikte internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu web sitelerini  mobil platformlardan ziyaret ediyor.

Google yeni geliştirdiği algoritmalar ile kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutmak ve kullanıcılarına doğru bilgileri vermek amacı ile mobil uyumlu web sitelerini arama sonuçlarında daha üst sıralarda göstermekte. Tabi bu oranda mobil uyumlu olmayan web siteleri de yavaş yavaş sıralamada geride gösterirken ve ileri dönemlerde sıralamalarda bile yer almamaya başlayabilir. Bu sebeple sizlerde kullanıcıların sitenizde rahat gezinebilmesi ve arama motorlarında üst planda yer almak adına sitenizi Mobil’e duyarlı tasarımlı (responsive) sitelere geçmeniz önemli.

Mobil kullanım için optimize edilmemiş web siteleri,yani mobil uyumlu olmayan ya da responsive olmayan tasarıma sahip web siteleri  ziyaretçiyi olumsuz yönde etkilediği gibi ayrıca ürün veya hizmetinizi doğru bir şekilde tanıtmanızı da engelleyecektir.


Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalı?

 

masaüstü sürümünün mobil bir cihazdan görüntülenmesi ve kullanılması zor olabilir. Kullanıcının, mobil uyumlu olmayan sürümü okuyabilmek için sıkıştırma veya yakınlaştırma yapması gerekebilir. Kullanıcılar bunu moral bozucu bir deneyim olarak görür ve büyük olasılıkla siteden çıkarlar. Bu neden dolayı, mobil uyumlu sürüm  ile siteniz ziyaret eden kişilerin kolayca okunabilir ve hemen kullanılabilir siteler tasarlanmalıdır.

Mobil uyumlu web sitesi, mobil cihazlarda kolay kullanılabilir (menü ve diğer alanlara kolayca tıklanabilir) ve gereksiz alanlar olmalıdır.

Mobil Kullanım Oranları

 

Mobil cihazların hızla yaygınlaşması ile beraber, artık bir çok web sitesinde mobil uyum öne çıkmaya başladı. Hatta öyle ki bir çok web sitesinde bu oranlar %30 ların üzerinde. Cihazların yakınsaması, teknolojinin gelişmesi ve internet hızlarının artması ile beraber bu sayıların kısa zamanda %50 leri bulacağı aşikar.

Google Arama Sonuçlarında Sitenin Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

 

Hali hazırdaki sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını google mobile frindly aracı ile test edebilirsiniz.

 

DİĞER BLOG / DUYURU