Responsive Tasarım Nedir ?

Responsive Tasarım Nedir ?

Responsive, Türkçe’de uyumlu anlamına gelmektedir. Web tasarımında sıkça duyulan responsive tasarım ise; farklı birçok platforma uyum sağlamakta olan tasarım anlamına gelmektedir. 2010 yılında ortaya çıkan bu tasarım, son zamanlarda akıllı cihaz kullanımının da   artmasıyla popüleritesini arttırmıştır.

Responsive tasarım nedir? | | Kurumsal Web Tasarım ve Dijital ...

Bu tasarım, web sitelerinin mobil cihazlara ve tabletlere uyumlu olmasını sağlar. Yani masaüstünden girmiş olduğunuz web sitesi görünümü ile mobilden ve tabletlerden girmiş olduğunuz web sitesi görünümü aynı olmayacaktır. Mobil ve tabletlerden girilen internet sitesi içerisindeki görseller, resimler ve diğer elementler bu cihazların boyutuna göre şekil alır ve ekrana tam oturması sağlanır. Responsive tasarım üç farklı şekilde ele alınır. Bunlar; desktop, tablet ve mobil versiyondur.

İnternet sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde kullanıcılar siteyi görüntülemekte ve site içerisinde gezmekte zorluk çekmektedirler. Responsive olarak tasarlanmayan veya mobil olmayan sitelerde sadece belli bir alanı görüntülenebilir ve görüntülenmek istenen alan için zoomlama yapılmalıdır. Web site menülerini gezmek de kullanıcılar için oldukça zor olacaktır çünkü, tıklanmak istenen link bulunamayabilir. Ancak responsive tasarımlarda menüler şekil değiştirir ve kullanım açısından genelde en kolay bölüm olan sitenin üst kısmına yerleştirilir. Ayrıca görseller ve içerikler de alt alta geleceğinden zoomlama yapılmadan kolay bir biçimde okunabilme şansı tanınır. Hatta bu tasarımlarda önem derecesi alt seviyede olan elementler gizlenerek, web siteleri kullanıcıya en sade haliyle sunulur.

Responsive tasarımın bir diğer önemi de arama motorlarının bu siteleri ciddi bir biçimde destekliyor olmasıdır. Arama motorlarına göre bir web sayfası, farklı alan adları ile mobil versiyon olmaktansa tek bir url üzerinden responsive olmalıdır. Çünkü mobil üzerinden yapılan aramalarda arama motorları, sayfanın mobile olan uyumuna dikkat etmiyor ve sıralamayı bu özelliği dikkate almadan yapıyor.

Responsive Tasarım Ölçüleri Nelerdir?

Responsive tasarımlarda birçok farklı çözünürlük kullanılmaktadır. Bu çözünürlükler, 3 ve 6 kademe arasında farklılık göstermektedir. Popülariteye ve kullanılırlığa bakıldığında 3 veya 4 farklı çözünürlük kademesinde tasarım yapılması yeterli olmaktadır.

Eğer 4 kademeli tasarım yapılıyorsa;

1.    Çözünürlük aralığı 0 – 767px arasındaysa mobil ekranlara,

2.    768 – 991px arasındaysa dikey tabletlere,

3.    992 – 1199px arasındaysa yatay tablet ve minibook laptoplara,

4.    1200px ve üstündeyse notebook ve desktoplara uyumludur.

Eğer 3 kademeli tasarım yapılıyorsa;

1.    0 – 767px arasındaysa mobil ekranlara,

2.    768 – 991px arasındaysa dikey tabletlere,

3.    992px ve üzerindeyse yatay tablet, notebook ve desktoplara uyumludur.

Her aralıkta farklı bir ekran kullanıcı karşısına geleceğinden, kullanıcıların daha iyi bir deneyim yaşamaları sağlanacaktır.

Profesyonel bir responsive tasarım hizmeti almak için Apricodee Yazılım’ı tercih edebilirsiniz.

 

DİĞER BLOG / DUYURU